Medlemmar: Urban Nilsson (sång), Stefan Cedervall (gitarr), Håkan Wesström (gitarr, klaviatur), Anders Sundin (bas) och Lars Strandberg (trummor).
Elda med Höns är ett legendariskt proggband från Falun som startade 1970 och kom med sitt första album 1975, inspelad på Musiknätet Waxholm (MNW). I år är det alltså 50-jubileum och i inom snar framtid kommer deras andra LP. Äntligen!
Bandnamnet kommer från en historia under gengasens tid.
Från att ha varit ett band på studentfester gick de vidare till att ha turnéer och spelningar på olika rockscener runt om i landet.
På 1970-talet var bandet i allra högsta grad med i den svenska ”proggcirkusen”. Elda med Höns spelade på Gärdesfesten i Stockholm och medverkade på den alternativa schlagerfestivalen 1975. De var också flitiga gäster på klassiska musikhaket Sprängkullen i Göteborg.
Under några år med familjebildningar och studier låg bandet i träda för att återuppstå 2002 och har sen dess regelbundna repetitioner och några spelningar varje år. Fyra av de idag sju medlemmarna fanns med från början.
Stefan Ohlsson, sång, gitarr
Åke Wänn, sång, klaviatur, fiol
Göran Andersson, gitarr
Göran Gabrils, slagverk
Mats Brännlund, bar, munspel, sång
Tomas Sundin, trummor, sång
Göran Hed, saxofon, dragspel