Peter Noresson & Järnbrott + Brewitz Brew

Ta chansen att uppleva svensk blues bäst bevarade hemlighet och en dånande resa genom Jimi Hendrix musikaliska landskap under samma kväll!

Brewitz Brew är power-trion från Sandviken som tagit till sin uppgift att förvalta och hålla Jimi Hendrix musikaliska arv och ande levande. Anders Brewitz – gitarr och sång, Kaj Halminen – bas och Jonas Hedwall – trummor låter musiken, känslan och spelglädjen i trio-formatet visa vägen i tolkningarna av Jimi’s fantastiska låtskatt.

I centrum är hela tiden att försöka gå i Jimis musikaliska fotspår när det kommer till att ta bluesen och tänja dessa till nya gränser med de influenser av psykedelia och rock som var så framträdande i Jimi’s musik.

https://www.facebook.com/TheBrewitzBrew/


Peter Noresson & Järnbrott: Han beskrivs som den svenska bluesens bäst bevarade hemlighet.

ingen går säker för hans råa röst, tunga gitarriff och de förödande kranka sanningar han levererar i sina svenska texter. Det är hårt, det är svettigt, det är tungt och bandet svänger liv i lik.”

https://www.facebook.com/peternoressonmusic

Våra evenemang samarbetar med ABF Gästrikebygden som finns representerade i Musikhusets styrelse.

Övernatta bekvämt och centralt på Järnvägshotellet som ligger precis bredvid Musikhuset och tågstationen. Boka till garanterat lägsta pris på deras hemsida: http://www.jarnvagshotellet.nu/

Scenen på övervåningen är inte tillgänglighetsanpassad då det tyvärr saknas hiss.

Scenen i restaurangen är tillgänglighetsanpassad och har hiss. För att nå den, använd ingången till vänster om huset (mot centralstationen), där finns en hiss tillgänglig till våning 1.

Mån: öppet vid event, Tis: 09-22, Ons: 16-22, Tors: 09-22, Fre: 16-24, Lör: 17-24, Söndag: öppet vid event

Vår restaurang öppnar kl. 16.00 mån-fre och kl. 17.00 lör, så kom gärna i tid och njut av en god måltid eller dryck innan evenemanget börjar!

På scenen på övervåningen har vi tyvärr ingen bordsbokning och endast fåtal sittplatser finns. 

I restaurangen går det bra att boka bord om du vill bli garanterad en sittplats vid evenemang. Vi har ca 80 st sittplatser och kan som flest ta in 110 personer.