NOSTALGIMÅNDAG – Rock & Roll Christmas

Nostalgimåndag: Rock & Roll Christmas – Kent Wennman Rockabilly Kvartett

Snart är det julafton! Och handen på hjärtat, visst kan alla dessa sliskiga jullåtar framkalla obehag och kräkreflexer? Det vill vi råda bot på genom att låta julklassiker få helt nya kostymer där sväng, energi, humor förenas med ösig Rock & Roll, Blues, Rockabilly och Rhythm & Blues. Man ska helt enkelt bli så glad att alla helgdepressioner lyser med sin frånvaro och att man i ren eufori går och köper en elgitarr till sig själv i julklapp. En julkonsert som definitivt saknar all respekt för stämningsfullt julmys och istället rockar loss i julklassiker signerade Chuck Berry, Elvis, Brenda Lee mfl Midnatt råder och Rudolf med den röda mulen möter Run Rudolph Run, Blue Christmas och Merry Christmas Baby i en dansant och energisk julkonsert som garanterat får alla att gå därifrån med ett leende på läpparna och spring i fötterna.

Arrangeras av Musikhuset Gävle och Kulturhjältarna Uppsala. Stöds av Gävle Kommun genom satsningen Kultur för äldre, Region Gävleborg och Göranssonska stiftelser.

I restaurangen finns fullständiga rättigheter och alltid något gott att välja på från menyn. Våra evenemang samarbetar med ABF Gästrikland som finns representerade i Musikhusets styrelse. OBS! Inga bordsbokningar. Varmt Välkomna att hänga på låset!

På fredagar & lördagar: 18-års åldersgräns gäller.

Våra evenemang samarbetar med ABF Gästrikland som finns representerade i Musikhusets styrelse.

Övernatta prisvärt i fantastisk miljö på anrika Elite Grand Hotel Gävle- beläget bara en minuts promenad från musikhuset. https://www.elite.se/hotell/gavle/

Scenen på övervåningen är inte tillgänglighetsanpassad då det tyvärr saknas hiss.

Scenen i restaurangen är tillgänglighetsanpassad och har hiss. För att nå den, använd ingången till vänster om huset (mot centralstationen), där finns en hiss tillgänglig till våning 1.

Mån: öppet vid event, Tis: 09-22, Ons: 16-22, Tors: 09-22, Fre: 16-24, Lör: 17-24, Söndag: öppet vid event

Vår restaurang öppnar kl. 16.00 mån-fre och kl. 17.00 lör, så kom gärna i tid och njut av en god måltid eller dryck innan evenemanget börjar!

På scenen på övervåningen har vi tyvärr ingen bordsbokning och endast fåtal sittplatser finns. 

I restaurangen går det bra att boka bord om du vill bli garanterad en sittplats vid evenemang. Vi har ca 80 st sittplatser och kan som flest ta in 110 personer.