Peter Alzén och Anders Sundin, ”Vi lever”, presenterar popquiz på Musikhuset.
Efter flera uppskattade quizkvällar på Söders Källa innan pandemin, med gäster som Monica Törnell, Uje Brandelius och Per Persson bland annat, är vi nu tillbaka – den här gången på Musikhuset i Gävle.
Den 28 januari bjuder vi in till en kväll fylld av musik, frågor och utmaningar, där ingen mindre än Ulf Stureson gästar och bjuder på livemusik.
Värdarna och författarna Peter Alzén och Anders Sundin passar även på att intervjua artisten som flera av frågorna också handlar om annars blir det precis som tidigare med mer eller mindre kända svenska låtar från 1960-talet till nutid.
Kom och testa dina kunskaper, lyssna på Ulf Stureson och bli en del av Gävles mest gemytliga musikkväll! Det är en god idé att vara personer i olika åldrar med bred och spretig musiksmak i lagen eftersom musiken kommer från flera årtionden och genrer.
Ulf Stureson är en av Sveriges mest särpräglade och respekterade låtskrivare, med rötterna djupt förankrade i Hälsingland. Med poetiska texter, musikalisk nerv och ett personligt uttryck har han under decennier satt starka avtryck i svensk musik. Många känner igen honom från Traste Lindén Kvintett, där han var med och skapade tidlösa låtar som fortfarande berör och engagerar.