Bruno Råberg och konstnären Erika Råberg

Värmlandsbördige basisten och kompositören Bruno Råberg och konstnären Erika Råberg presenterar en kväll med konsert för solobas och filmförevisning.

Bruno kommer att spela material från sin kritikerrosade inspelning för solo kontrabas “Look Inside”. Det blir originalverk samt kompositioner av Duke Ellington, George Gershwin och Miles Davis. Erikas bidrag är den mycket stämmningsfulla kortfilmen “Composition for a Space in Between”. Den är filmad på gården Mellbyn, i Väse, där Bruno växte upp. Tillsammans blir kvällen an hyllning till Brunos rötter men också till hans musikaliska resa och i förlängning det konstnärliga arvet genom dottern Erika.

Vad kritikerna säger om Brunos solobas CD “Look Inside”:

“Det är en stor bedrift att fylla ett helt album med uteslutande engagerande kontrabas.”

Timo Kangas – Lira Musikmagasin

This is bass playing at its most enchanting.” – Ian Patterson – All About Jazz (US)

“Bass virtuoso…  remarkable new solo recording, showcasing his deep, resonant timbre…”  Kevin Lowenthal, Boston Globe (US

“Best of Boston 2023” – Boston Globe (US)

 

Bruno Råberg är en jazz basist och kompositör med en lång internationell karriär. Han spelade med trombonisten Eje Thelin 1974-78 och åkte sen till Boston USA för att studera på New England Conservatory. Han har 14 utgivna inspelningar i sitt eget namn och håller en professur på Berklee College of Music sedan 1986. Han har spelat med många topp namn inom jazzen; Walter Smith III, Kris Davis, Terri-Lyne Carrington, Chris Cheek, Donny McCaslin för att nämna några.

Erika Råberg är en svensk-amerikansk konstnär som arbetar med linsbaserade metoder som fotograf, filmare och oberoende curator. Hon har ställt ut arbete på utställningar i USA, Stockholm, London, Berlin och Island, och senast i Vårsalongen på Liljevalchs Konsthall (2024), och på Centrum för Fotografi i Stockholm. (www.erikaraberg.com)

Våra evenemang samarbetar med ABF Gästrikebygden som finns representerade i Musikhusets styrelse.

Övernatta bekvämt och centralt på Järnvägshotellet som ligger precis bredvid Musikhuset och tågstationen. Boka till garanterat lägsta pris på deras hemsida: http://www.jarnvagshotellet.nu/

Scenen på övervåningen är inte tillgänglighetsanpassad då det tyvärr saknas hiss.

Scenen i restaurangen är tillgänglighetsanpassad och har hiss. För att nå den, använd ingången till vänster om huset (mot centralstationen), där finns en hiss tillgänglig till våning 1.

Mån: öppet vid event, Tis: 09-22, Ons: 16-22, Tors: 09-22, Fre: 16-24, Lör: 17-24, Söndag: öppet vid event

Vår restaurang öppnar kl. 16.00 mån-fre och kl. 17.00 lör, så kom gärna i tid och njut av en god måltid eller dryck innan evenemanget börjar!

På scenen på övervåningen har vi tyvärr ingen bordsbokning och endast fåtal sittplatser finns. 

I restaurangen går det bra att boka bord om du vill bli garanterad en sittplats vid evenemang. Vi har ca 80 st sittplatser och kan som flest ta in 110 personer.